Я люблю Киев

КИЕВСКИЙ ФОРУМ
КУЛЬТУРНОГО ОБЩЕНИЯ
FORUMKIEV.COM

N-728-MI-2
ПОИСК ПО ТЕМАМ:
Вернуться   Форум Киев | ForumKiev.com > Як тебе не любити, Києве мій... > Справочная Киева > История города > Церкви Киева (монастыри, храмы, соборы) (лучшие темы раздела)

Церква Успіння Богородиці Пиригощі

Ответ
 
Опции темы Оценить тему Опции просмотра
Старый 24.06.2007, 01:06   #1
Новичок
 Аватар для Киевлянин
IP:
Сообщений: 321
Медаль автору.
ЗОЛОТО
Получено "спасибо": 41
Очки репутации: 0
Мнения:
Доп. информация
- Автор темы - По умолчанию Церква Успіння Богородиці ПиригощіНовые знакомства, полезные, интересные дискуссии...
РЕГИСТРИРОВАТЬСЯ СЕЙЧАС

Церква Успіння Богородиці Пиригощі

Церква Успіння Богородиці Пирогощої була збудована на Подолі, давньоруське "Подоль" або староукраїнське "Подольє" - нижня частина міста, міський район, розташований в прибережній низовині.

Фундатором церкви Пирогощі був князь Мстислава, син Володимира Мономаха, котрий за літописними згадками: "У літо 6639 (1131) з аклади церкву Мстислав святая Богородиця Пирогоща".

Будівництво храму било закінчене в 1135 році, вже після смерті князя Мстислава (1133), під час великого княжіння його брата Ярополка: "Тому літі (6644) церква Пирогощі здійснена бисть".

Є декілька гіпотез походження назви церкви. При цьому одні дослідники виводили назву церкви з назви ікони, що була списком ікони Влахернського монастиря в Константинополі Одигітрії Баштової, де було зображено Богоматір в оточенні семибаштових стін Влахернського монастиря, інші навпаки: "Пирогоща" похідне від грецького слова - баштова.

Довгий час дискусійним залишлося питання про місцезнаходження церкви Пирогощі. Висловлювалися самі різні здогадки і припущення. Церкву Богородиці Пирогощі не раз намагалися ототожнити з тими або іншими давніми підмурівками, які знаходили в різних частинах стародавнього Києва. Більшість дослідників розміщували Пирогощу в Верхньому місті.

Першим, хто почав ототожнювати подільську Успенську церкву, з Пирогощою, був П. Лебедінцев. Після спеціальної роботи студента Києво-Подільської духовної академії Антоніна, присвяченої Успенській церкві, (1890),. та статті І. І. Малішевського (1891) питання про місцезнаходження древньої церкви Богородиці Пирогощі було вирішено остаточно. Вона стояла на подільському торжищі і в більш пізній час стала називатися Успенською. Це твердження прийняте більшістю сучасних дослідників історичної топографії давнього Києва.

Церква Пирогощі відноситься до типу шестистовпних тринавово триапсидних хрещато-баневих храмів. Її внутрішні розміри 14,24 х 21,69 м., ширина стін 1,36-1,50 м. Стіни споруди були складені повністю з плінфи. Церква одна з перших у Києві, котра зводилась в новій техніці порядкового мурування, що прийшла на зміну opus mixtum. Очевидно, що її підлога була викладена шиферними плитами, оскільки в деяких частинах споруди була виявлена спеціальна підготовка під плити підлоги. Шиферними плитами були викладені пороги входів в церкву (їх було три - центральний, західний, і два бокових). Віконні отвори були у площині північної і південної стін, в місцях їх примикання до бічних апсидів.

За архітектурним типом вона близька до Кирилівської церкви в Києві, Успенського (Геогіївського) собору в Каневі та Борисоглібського собору в Чернігові.

Під час монголо-татарської навали церква Богородиці Пирогощі розділила долю більшості київських храмів. Вона була розорена і довгий час залишалася в запустінні. Часткове відновлення церкви відноситься до часу княжіння у Києві Симона Олельковича. В 1613-1614 роках церкву реконструкцію церкви проводив італійський архітекторв Себастіано Браччі.

В цей же час, коли з 1613 по 1633 роки собор святої Софії знаходився в руках уніатів, церква Богородиці Поригощі стає кафедральним собором київських православних митрополитів.

Наприкінці 1770-х років церква перебудовується і стає п'ятибанною знаменитим київським архітектором І. Григоровичем-Барським, котрий після своєї смерті був в ній похований.

Після пожежі 1811 року було знято чотири бічні бані і перебудовано за проектом відомого архітеткора А.Меленського, що надало церкві неокласичного стилю. 1835 році було розібрано її дзвіницю й надбудовану нову дзвіницю над головним входом в стилі російського ампіру.

В 1934 році церква знову починає бути кафедральним собором Української православної церкви.

Церква Успіння Богородиці Пирогощі знесена в 1935 році.

Внаслідок археологічних дослідженнь пам'ятки в 1975 році, котрі тривали до 1980 року було повністю розкрито план церкви та отримано нові дані про архітектурний вигляд, конструктивні особливості й інтер'єр церкви.

Рішення про відбудову церкви було ухвалено в 1989 році. Будівельні роботи розпочалися у вересні 1996 року й завершені в березні 1998 року. Авторами проекту були професор Ю.С. Асєєв, архітектори В.П.Шевченко і В.Ф Отченашко. Освячена на Великдень 1998 року.

Використані матеріали сайту www.pamiatky.org.ua
Киевлянин вне форума  

Ответить с цитированием Вверх

Ответ


Опции темы
Опции просмотра Оценка этой теме
Оценка этой теме:

Ваши права в разделе

Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Trackbacks are Вкл.
Pingbacks are Вкл.
Refbacks are Выкл.

Похожие темы
Тема Автор Раздел Ответов Последнее сообщение
Церква Миколи Доброго Киевлянин Церкви Киева (монастыри, храмы, соборы) 1 13.04.2011 12:38
Церква святих Костянтина та Єлени Киевлянин Церкви Киева (монастыри, храмы, соборы) 0 24.06.2007 01:05
Церква Всіх Святих на Щекавиці Киевлянин Церкви Киева (монастыри, храмы, соборы) 0 24.06.2007 01:04
Церква Воскресіння Христового Киевлянин Церкви Киева (монастыри, храмы, соборы) 0 24.06.2007 01:04
Петропалівська церква Киевлянин Церкви Киева (монастыри, храмы, соборы) 0 24.06.2007 01:02


Часовой пояс GMT +2, время: 22:38.


Работает на vBulletin® Версия форума 3.х.х. Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.

© ForumKiev.com 2007 - 2016