Я люблю Киев

КИЕВСКИЙ ФОРУМ
КУЛЬТУРНОГО ОБЩЕНИЯ
FORUMKIEV.COM

N-728-MI-2
ПОИСК ПО ТЕМАМ:
Вернуться   Форум Киев | ForumKiev.com > Культура > Литературный форум (лучшие темы раздела)

Дмитро Яворницький

Ответ
 
Опции темы Оценить тему Опции просмотра
Старый 08.11.2010, 01:17   #1
Новичок
 Аватар для justvis
IP:
Сообщений: 1,208
украинец
Получено "спасибо": 552
Очки репутации: 0
Мнения:
Доп. информация
- Автор темы - По умолчанию Дмитро ЯворницькийНовые знакомства, полезные, интересные дискуссии...
РЕГИСТРИРОВАТЬСЯ СЕЙЧАС
Козацький писар: 155 років тому народився історик Дмитро Яворницький
7 листопада 2010

"Ти, султан, чорт турецький, і проклятого чорта брат і товариш" - так починається відомий лист запорозьких козаків турецькому султанові. Текст цього іронічного послання знайомий нам завдяки Дмитру Яворницькому.
Все своє життя він присвятив дослідженню і популяризації козацтва, що ніколи не подобалося ні імперської, ні революційної влади. Незважаючи на немилість, Яворницькому все ж таки вдалося записати безліч народних пісень та козацьких дум, скласти словник української мови і створити музей.
Сьогодні - 155 років від дня народження головного писаря козацької історії.
Історія Тараса Бульби, почута від тата, до сліз розчулила шестирічного Дмитра Яворницького. З тих пір він став жити запорожцями - на ньому обірвалася династія священиків.
Ангеліна Перкова, завідуюча експозицією меморіального будинку-музею Д. І. Яворницького:
- ВІН мандрували по Козацьких землях, збіраючі Матеріально-духовну культуру козацтва. І часто повертався з тих Мандрів, Як ВІН згадував, І холодний, І голодний.
"Ваші запорожці нам не потрібні, пишіть про Фінляндії", - так говорили студенту Яворницькому. Його праці на тему козацтва розцінили як українофільство і заборонили викладати в Україну. Але навіть переїхавши до Петербурга, Яворницький не припинив досліджень. Своєю любов'ю до козацтва він заражав оточуючих.
Яворницький надихає Рєпіна на написання найвідомішого його полотна. Одяг, збрую, музичні інструменти, предмети побуту, зображені на картині - всі ці козацькі реліквії історик надав художнику з своєї багатої колекції. Навіть натурників підбирав сам, за типажами запорожців.
Рєпін у боргу не залишився. Яворницький постав на картині в образі писаря - центральним персонажем полотна.
- Ось, написано: Дорошенко Галина, 4 роки.
Галина Анненкова - у дівоцтві Дорошенко - нащадок того самого гетьмана Петра Дорошенка. Сьогодні вона єдина людина, хто був особисто знайомий з Яворницьким.
Галина Анненкова, нащадок гетьмана Петра Дорошенка:
- Із татом моїм він вів розмови тільки про козацтво: як, що, як виглядали, які брати у нього були.
Маленькою дівчинкою разом з батьками Галина часто гостювала у видатного вченого.
Галина Анненкова, нащадок гетьмана Петра Дорошенка:
- Галюня, Галюня - Він же по-українськи балакати. Він був чудовий чоловік, веселун, завжди любив співати українські пісні, любив розповідати анекдоти.
Музей - ще одна велика пристрасть Яворницького. Він жив музеєм, каже нинішній директор Надія Капустіна. З тих пір, як музей очолив Яворницький, невелике зібрання в три сотні предметів розрослося майже до 10-тисячних. Історик сам брав участь в експедиціях, і сам же вішав музейні бирки на свої археологічні знахідки.
Надія Капустіна, директор Дніпропетровського історичного музею імені Д. І. Яворницького:
- ВІН БУВ Небагато людино, но ВІН настількі любив свою справу, Що навіть свої кошти вкладав, щоб добути для музею експонат. І від цею Ленін БУВ безпосереднього придбаних Дмитром Івановічем Яворницького.
У тривожні роки громадянської війни і безвладдя Яворницький побоювався, що унікальна колекція може бути розграбована. Співробітники музею досі дивуються, як історику вдалося зачарувати лихого отамана Махна розповідями про козацтво.
Надія Капустіна, директор Дніпропетровського історичного музею імені Д. І. Яворницького:
- Махно давши Яворницького охорону записку, Яка сьогодні експонується в залі. У ній написано, Що вон дана діректорові музею Яворницького І Що Ніхто НЕ МАЄ права без будь-якіх причин брати, конфісковуваті з музею Речі. Крім того, Махно навіть давши музеєві дрова, щоб музей отоплювалі.
Будинок історика теж нагадував музей Запорізької Січі, згадує Галина Анненкова. На стінах - картинки з козацького життя і зображення самого Тараса Бульби з синами.
Галина Анненкова, нащадок гетьмана Петра Дорошенка:
- У квартирі, коли піднімаєшся по драбинку, і там була така у них передпокій, і там стояв козак - опудало зроблено - і я страшенно боялася туди йти, я цього козака боялася.
У цьому будинку все було просякнуте любов'ю до української старовини.
Леся Вакулюк, кореспондент:
- Сосна, тополя, калина, волошки, лютики, м'ята - навіть рослини в садибі Яворницького підібрані не випадково. Історик хотів бачити у своєму саду ті дерева і квіти, які згадувалися в українських думах та піснях. Навіть відтворив тут фрагмент дикого степу. Казав, що вона його надихає.
Галина Анненкова, нащадок гетьмана Петра Дорошенка:
- Від Дмитра Івановича у мене залишилася пам'ять. Я вам можу показати. Він подарував мені ось ці ось фотографії - це найстаріші фотографії, які у мене дивом збереглися.
Розглядаючи цей подарунок, вона згадує, як Дмитро Іванович возив їх усією сім'єю до Дніпровським порогах. Йому було вже за сімдесят, коли почалося будівництво ДніпроГЕС.
Розуміючи, що унікальні пам'ятники опиняться під водою, Яворницький, незважаючи на вік, знову відправляється в археологічну експедицію - врятувати хоч щось.
"Чому оспівується Запорізька Січ, а не ДніпроГЕС?! Чому є запорожці, але немає ударників Дніпрельстану?!" - Говорить стаття газети "Зоря".
Надія Капустіна, директор Дніпропетровського історичного музею імені Д. І. Яворницького:
- У Цій Статті сказано, Що Яворницький перетворилися музей у націоналістічне, контрреволюуційне кубло, Що ВІН займається націоналістічною пропагандою, ТОМУ ЩО ВІН займається історією запорізького козацтва.
1933 рік. У історика забирають його дітище. Вигнання - ні зарплати, ні академічної пенсії. Щоб якось прожити, відомий вчений продає на ринку особисті речі. До музею, який був сенсом його життя, Яворницький повернутися так і не зміг.
___________
УКРАЇНЦІ
"Людина, яка не шанує традицій і мови нації і країни, в якій живе, є туристом, або окупантом." К. Маркс
"Русский интеллигент заканчивается там, где начинается польский вопрос" А. Мицкевич.
justvis вне форума  

Ответить с цитированием Вверх
Старый 01.12.2010, 23:47   #2
Почетный легион
 Аватар для nazri
IP:
Сообщений: 5,941
киевлянин
Получено "спасибо": 5,869
Очки репутации: 8,590
Мнения: -1389
Доп. информация
По умолчанию Re: Дмитро Яворницький

Дмытро Яворницкий был много десятилетий просто забыт. В принципе, единственным серьезным исследователем жизни и творчества Д. Яворницкого была Мария Шубравська. К прискорбию, ушла она, и ею подготовленный 20-ти томник произведений Яворницкого так и остался в планах. И сейчас, увы. некому занимаеться изучением его творчества.
nazri вне форума  

Ответить с цитированием Вверх

Ответ


Опции темы
Опции просмотра Оценка этой теме
Оценка этой теме:

Ваши права в разделе

Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Trackbacks are Вкл.
Pingbacks are Вкл.
Refbacks are Выкл.


Часовой пояс GMT +3, время: 10:02.


Работает на vBulletin® Версия форума 3.х.х. Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.

© ForumKiev.com 2007 - 2016