Я люблю Киев

КИЕВСКИЙ ФОРУМ
КУЛЬТУРНОГО ОБЩЕНИЯ
FORUMKIEV.COM

N-728-MI-2
ПОИСК ПО ТЕМАМ:
Вернуться   Форум Киев | ForumKiev.com > Политический форум > Политика Украины (лучшие темы раздела)

Украинские добровольцы в ЧЕЧНЕ.

Ответ
 
Опции темы Оценить тему Опции просмотра
Старый 05.11.2008, 20:36   #1
Старожил
 Аватар для whiteinternet
IP:
Сообщений: 1,512
иностранец
Получено "спасибо": 1,109
Очки репутации: 0
Мнения: -1662
Доп. информация
- Автор темы - По умолчанию Украинские добровольцы в ЧЕЧНЕ.Новые знакомства, полезные, интересные дискуссии...
РЕГИСТРИРОВАТЬСЯ СЕЙЧАС
От і все. Позаду навчання й маневри. Завтра виліт. У казармі сабантуй. Горілка, вино й пиво ллються рікою. Здавалося б, завтра летимо на війну, які там веселощі, але у всіх задоволені обличчя. Вовки почули запах крові.
Я вже досить багато випив, але, як не дивно, тримаюся. І не надто п'яний. Чи це так здається. З тютюновим димом відлітає назад усе минуле. Начебто я й не жив до цієї миті. "А може, і не жив. Філософ! Не з твоєю головою міркувати на ці теми. Незабаром у бій. Налаштуйся на справу". Із задоволенням би. Та от тільки не виходить.
2
"Вертушка" відірвалася від землі. Мирні дні закінчилися. Починаються військові будні. Вона закидає нас у ті місця, де діють закони війни. Де ми будемо серед чужих. Де життя не має того змісту, до якого звикла більшість людей.
Усе далі й далі від цивілізованих місць. Краєвиди стають усе більш дикими, гори - більш крутими. Прилинувши до ілюмінатора, під монотонний шум гвинтів милуюся місцевими пейзажами. Здається, тут усе застигло. Все виглядає, як колись, давно-давно. Я не жив тоді, але про це знаю з книг про Кавказ. Читаючи їх, тоді, ще дванадцятирічним хлопчиськом, закохався в нього до безпам'ятства. По кілька десятків разів перечитував їх, і жодного разу вони мені не набридали. Пізніше, вже подорослішавши, я приїхав сюди воювати. Це була перша поїздка. Маючи можливість оцінити все прочитане зсередини, не був розчарований. Не те, Щоб я став фанатичним шанувальником Кавказу. Тоді мені не подобався і той народ, і їх ставлення до нас, слов'ян. Вони були іншої віри, інших звичаїв, через це часто виникали сутички. Я не любив той народ, але любив землю, на якій він живе. І там, і тут, і в інших Місцях, де довелось побувати, ці гори жодного разу не Розчарували мене. Вони снилися мені, коли я був набатьківщині. Вони кликали мене назад, і я повертався. Тому що "лучше гор могут бьіть только горьг..."
"Вертушка" йде низько. Це дає можливість краще насолодитися дикою величчю пейзажів. Шкода, що я не художник.
3
Гелікоптер розвертається. Зараз буде посадка. Відчувається напруга в кабіні. Це все ж таки чужа земля. Вона начебто й союзницька, але в будь-який момент можна одержати ніж у спину чи потрапити під автоматну чергу. Місцеве населення живе за рахунок цієї війни й не хоче змін. Про аборигенів ходить дурний поголос. Та й про нас теж. Тому вперед, хлопці, – прорвемося.
Розвантаження. Пересадка на вантажівку. Гірська дорога. Машину хитає з боку в бік. Двигун надривається, але тягне. Ми розмістилися в кузові, поверх спорядження. У кожного визначений сектор огляду. Усі знають, що робити у разі обстрілу. Це вже не жарти, не тренування, це – війна. Тишу порушує тільки надривисте гурчання двигуна. З мого боку ущелина. За нею – велика гора, що поросла лісом. Дерева відмінно маскують все, що знаходиться за ними. Нічого не видно. А ми немов на вітрині.
Почали з'являтися окремі будиночки. Схоже на селище. Але чому ніде не видно людей? Вони ховаються. Від кого? Від незрозумілих людей слов'янської зовнішності в "німецьких кашкетах", як потім напишуть у засобах масової інформації.
На узбіччі багато розбитих і розібраних машин. Також зустрічаються залишки бронетехніки. Відгомін минулої війни, хоча вона практично не зачепила цей край.
Центр селища. Школа. Машина зупинилася. Розвантаження. Розподіл по кубриках. Почали з'являтися місцеві. Першим прийшов начальник поліції зі своєю охороною, або почтом. Кому як подобається. Одягнений він був під американського шерифа. Втім, ми про себе його так і назвали. Замашки в нього були явно князівські. Відразу оголосив, що ми повинні вивчити місцеву говірку, чим викликав невимовне наше здивування. Щоправда, після того як він переговорив з комбатом, його пориви значно зменшилися.
Для зручності перенесення важких речей зброю склали в одній із кімнат. Коли пакунки й спорядження мого відділення вже були розвантажені, я вирішив заглянути в зброярку. Там стояло кілька сипаїв (таке прізвисько відразу причепилося до місцевих).
– Ви що тут робите?
Резонне питання вирвалося якось саме собою, і я загрозливо рушив до них.
– Послухай, да. Ми тут дивимося, да.
Вони якось стушувалися й відійшли від зброї. Хоча їх було четверо і всі озброєні.
– Своє дивитися треба. Поклади автомат на місце.
Тихий підійшов до одного з місцевих і вирвав автомат у нього з рук.
– Послухай, да. Не треба так робити, да.
Сипаї загрозливо направили автомати на нас. Нікчеми! Я приїхав воювати за них, а вони мене зброєю лякають. Рука мимоволі потяглася до кинджала. Хоча я й розумів, що в цій ситуації його можна хіба що встромити в одне місце, але робити щось треба.
– Що тут відбувається?
Комбат увірвався в кімнату зі швидкістю бурі. Зупинився посередині, озирнувся. Побачив мене.
– Сержанте, я вас запитую, що тут відбувається?
Що йому відповісти на це запитання, я не знав. Будь-які виправдання у подібній ситуації звучали б нерозумно. Залишилося тільки доповісти реальний стан речей.
– Чому сторонні в приміщенні зброярки?
Відповісти на це запитання я не міг. Я взагалі не вкурсі, чому не стоїть вартовий. Я не винен. Мені це не доручали. Але все ж відчував себе школярем, що проштрафився. Треба щось говорити. Він не любить, коли мовчать.
– Увійшовши з рядовими в приміщення, де зберігається зброя, я побачив тут сторонніх людей. Зараз займався їхнім виселенням.
– Як вони сюди потрапили? Хто стояв на варті?
Хто стояв на варті? Ніхто не стояв.
– Нікого не було.
Ця відповідь ледве не звалила комбата з ніг.
– Ви не виставили вартового біля зброї?
– Не я цим займався.
Краще б я цього не говорив. Комбат не вимовив ні звуку. За нього все сказав його погляд.
– Добре. Розберіться тут і зайдіть до мене.
– Комбат вийшов. За час нашої розмови Череп і Тихий
озброїлися. Тепер їхня зброя була направлена на сипаїв. Останні ж, як барани, спостерігали за нашими розбірка-ми й пропустили найголовніше. Зброя хлопців уже була готова до бою, зброя ж місцевих стояла на запобіжни-ках. Тут ми мали незаперечну перевагу. Хоча їх і було більше, але скорострільність автомата вирівнювала наші сили. Навіть давала нам перевагу. Все-таки я вирішив не нагнітати ситуацію.
– Залишіть приміщення.
– Послухай, не треба ж так. Ми все розуміємо.
– Господи! Та йди ти, заради Бога. Не доводь до гріха.
Сипаї пішли. Декілька хвилин стояв у роздумах. Що
сказати комбату? Чорт з ним, скажу, як було.
– Тихий, постій на варті. Я доповім твоєму командиру. За годину тебе змінять.
Він кивнув. Я пішов на килим. По дорозі зустрів ще одного сержанта. Це і був командир Тихого.
– Куди так летиш, Сете?
Екстрені гальма. От так завжди. Занурений у свої думки, я не помітив людину, що мені була потрібна.
– Тобі наказали виставити варту біля зброярки?
– Так. До закінчення розвантаження.
– Так якого ж дідька ти її не виставив?
Він ошелешено подивився на мене. Схоже, я підви-ив голос. Стоп! Спокійно. Свої нерви треба тримати при собі. Нервовим тут не місце.
– Не встиг. А в чому справа?
– Ще хвилин десять, і залишилися б без зброї чи недорахувалися б її. Коротше, мені влетіло через тебе.
– Ясно. Що тепер робити?
– Уже нічого не треба робити. Все, що треба було, ти не зробив. З тебе коньяк. Я люблю "Арагві". Йду тебевідмазувати.
– Ні пуху.
– Так, добре...
Перед кімнатою комбата я зупинився. Секуд трид-ять вигадував легенду. Добре. З Богом.
4
– Дозвольте.
– Заходь.
Командир уже трохи відійшов, хоча це ні про що не говорило. Коли справа стосується питань служби, він ставав справжнім звіром. Взагалі, це правильно. У жорстоких капітанів не тонуть кораблі.
– Доповідай.

– На момент розвантаження охорону зброярки було доручено підрозділу Сумного. Оскільки він був зайнятий зі своїми людьми, то передоручив мені. Я ж дещо завозився з радіостанціями, тому й спізнився. Виходить, я винний.
Це було сказано на одному подиху. І не треба бути великим психологом, щоб зрозуміти, що це – брехня. Під час мого монологу командир ходив по кімнаті. По закінченні зупинився біля вікна й кілька хвилин дивився в нього.
– Кругова порука. Хм.
Тут він різко повернувся й підійшов до мене впритул. Його очі впилися в мої. Тепер я нагадував кролика, а він – удава.
– Хочеш я скажу, як це було насправді? Хочеш?
Я не міг вимовити жодного слова. Та й про що, взагалі, можна було говорити.
– Я дав завдання Сумному. Він його, зрозуміло, похерив. Ти випадково зайшов у зброярку й нарвався на аборигенів. Адже так було?
– Ні.
– Так, так.
Він закурив. Нервово зробив кілька затяжок, повернувся й пішов до свого ліжка. Сів на нього й почав розшнуровувати свої черевики. Весь цей час я стояв по стійці струнко, боячись поворухнутися.
– Сете, більше всього в житті я не люблю, коли з мене намагаються зробити дурня. Про те, який Сумний командир взводу, я знаю. Ти ж чому за нього мазу тягнеш?
– Та я...
– Мовчати! Я ще не закінчив. Від тебе я, звичайно, такого очікував. У розумінні мази. Взяв провину на себе – розплачуйся. На шикуванні оголосимо покарання. Вільний.
Виконавши команду навкруги, я вийшов. Почуття провини підгризало мене зсередини. Усамітнився в кубрику і до шикування лежав і курив.
Покарання було жорстоким, але справедливим, як і сам комбат.
5
Освоїтися на новому місці нам не дали. Через кілька годин після шикування отримали повідомлення про шестигодинну готовність на перебазування. Комбат ще довго отримував інструкції, а ми вже перебирали своє барахло, тому що плани змінилися. Але все йшло якось буденно,без зайвої суєти.
Це сталося зненацька. Під ногами забили гейзери. І тільки потім донісся звук черги.
– Це по нас?!
– Схоже на те.
Стрибком леопарда я пірнув під машину, на ходу зриваючи автомат.
Друга черга пройшла по школі. З торця будинку вискочив комбат і ще двоє хлопців зі станкачем вони побігли до пагорба, що здіймався неподалік. Цей пагорб оточував більшу частину селища.
Снайпер знахабнів до неподобства. Тепер він лупив довгими чергами – по п'ять-шість патронів кожна. Цікаво, звідки він строчить? Обводжу поглядом місцевість. Є! Побачив. Цей ідіот ще примудрився спорядити ріжок трасерами**. Засів він на невеличкому пагорбі. Наводжу автомат туди.
З пагорба, на якому був комбат, гримнув кулемет. Не прицільно, а так, для порядку. У той самий момент вилетіла дошка, що закривала одне з вікон. З нього визирнув ствол автомата. Хтось із наших, потім я довідався, що це був Ірпінь, влупив коротку, прицільну чергу. Стрілянина припинилася.
– Не стріляйте! Не стріляйте!
Місцеві бігали по дворі, розмахуючи руками. З-за рогу вистрибнув Філін і дав коротку чергу, трохи вище їх голів.
– Лежати!
Усі, немов роками тренували цей рух, повтикались мордами в землю.
– Ти що? - Це вискочив Шериф.
Розмахуючи автоматом, немов кавалерист шаблею, він біг до Філіна, що стояв з автоматом напоготові, збираючись зустріти його прикладом.
Я вже виліз з-під машини й устиг всадити чергу під ноги Шерифу.
– Лежати!
– Ви за це відповісте.
– Лежати!
Здається, ми викрикнули це разом. Але впертий абориген не хотів слухатись. Філін випустив ще кілька куль, вже зовсім поруч біля ковбойських чобіт Шерифа. Після такого аргументу останній не міг не прийняти потрібну позицію.
З домінуючої висоти, з вікон старої школи і з нашого місця ми контролювали майже все селище. Тим більше що все його боєздатне населення лежало у дворі й боялося поворухнутися. Снайпер більше не давав про себе знати. Чи то в нього влучили, чи то він злякався, ми про це так і не довідалися.
Наказом комбата всі підконтрольні були звільнені. А вони із Шерифом усамітнилися в командирському куб-
рику. Про що йшлося, ніхто не знав. Але розмовляли вони довго. Коли все нарешті закінчилося, Шериф вийшов червоний як варений рак.


6
Вночі нас перекинули на той бік. Чомусь згадалися слова есіна: "За рікою в нас друзів немає". А може, і є, але цього ми не знаємо, та й час невідповідний, щоб заводити знайомства. Тож кожен, хто трапиться на шляху, повинен бути знищений. Незважаючи на стать і вік. Ми заснували базу в старій, закинутій хатині мисливця. Там і провели залишок ночі. Ранком шикування. Усі плани розроблено. Схоже, що буде лише короткий інструктаж. Так воно й сталося.
7
Нічний вихід. У цьому є щось романтичне. Хоча не завжди. Я вже давно вийшов з того віку, коли бояться темряви, але зараз було якось лячно. І навіть дуже. Було щось таємничо-страшне у навколишній імлі, і в неясних силуетах, і в моторошних нічних звуках, не завжди зрозумілих і помітних. Але приходить час, коли все набридає. Коли перестаєш боятися. Коли твоя втома бере верх над усім: інстинктом самозбереження, емоціями і навіть страхом. Хоча я завжди думав, що він не зникає ніколи, а виявилось зникає. Навіть до мінометного обстрілу звикаєш. Не вірите? А ви перевірте.
Не знаю, чому спітніли долоні. Дивно. Витираю їх об камуфляж. Очі вже звикли до темряви. Хоча здебільшого орієнтуюся, як собака, лише на слух і нюх.
Машинально глянув на годинник. Він у мене з підсвічуванням. Година шістнадцять. У дорозі ми вже більше п'яти годин. Без привалу. І не дуже втомилися. Може, тому, що ухил не надто крутий. А може?.. Так, добряче ж нас підготували. А як я все це проклинав, але йшов. Ішов через силу, через не хочу і не можу. Напевно, розумів, що це потрібно.
Більше п'яти годин пройшло, а я й не помітив. Взагалі, у цьому немає нічого дивного. Під час переходів час втрачає загальноприйнятий зміст.
Ухил стає все крутішим. Градусів на тридцять. Непогано. Але найстрашніше ще попереду.
Перші відчуття крутого підйому – починають затікати ікри. Цікаво, скільки я ще витримаю без привалу. "Гадаю, хвилин десять", – говорить внутрішній голос.
Гуморист. Так дешево мене оцінює. Півгодини. "Ти загнув". Подивимося. "Не витримаєш". Ти цього дійсно хочеш? "Звичайно". А що я буду з цього мати? "Мою безкінечну вдячність". Варто спробувати.
Засікаємо час.
П'ять хвилин. Перейшов у початок колони. В ікрах час від часу поколює. Це дурниця.
Десять. Біль в ногах стає все відчутнішим. Хлопці трохи відстали. Зупиняюся. Чекаю їх. Навіть крізь темряву бачу напружені погляди. Терпіть.
П'ятнадцять. Тільки б не було судоми. Вона трапляється від перенапруги. Рухаюся далі. Ухил стає все крутішим. Уже починають боліти стегна. Може, зупинитися? Ні. Я зможу.
Двадцять п'ять. Ноги йдуть самі по собі. Повний автомат. Перенапруга передається на інші частини тіла. Починають боліти плечі. На ключиці сильно давлять ремені спорядження. Обережно пересуваю лямки на "пучки". Кожен крок дається все важче.
Двадцять дев'ять. У мозку туман. "Двигун" працює з надривом. Мимоволі починаю відлік секунд. Ухил уже тридцять сім – тридцять вісім градусів, не менше. Тридцять. Все, Зупиняюся. Даю знак на привал. Усі попадали на землю. Дійсно попадали. За моїми підрахунками до проміжної зупинки ще п'ять-шість годин. Далі альпійка. Через неї ще годин п'ять. Ну і в тилах години три. Всього чотирнадцять годин, і ми на місці. Звичайно, альпіністи посміялися б, дивлячись на наш маршрут, але у нас різні цілі. Нічого не маю проти них. Завжди захоплювався їхнім сходженням. Але зараз... Мені здається, що ми кращі.
– Запитують, чи можна палити?
– Ні. Чекаємо світанку.
Запеклому курцю завжди після навантаження хочеться хапнути димку, але зараз краще потерпіти.
Трохи послабив ремені спорядження й відкинувся назад. Як показує практика, менш ніж півгодини відпочинку не приносить жодної користі. Півгодини – саме те. Можна більше? Можна, але не потрібно. Краще насолодитись кожною хвилиною того, що є. Дивлюсь на годинник. Залишилося десять хвилин. Відкинув голову назад і з насолодою закрив очі. У голові зринає спокійна мелодія: "Я Крук, чорний сотник УПА". Здається, я посміхнувся.
Годинник. Одна хвилина. Передаю ланцюжком: "Готовність". Підтягнув ремені. З нагрудної кишені дістаю пластмасову пляшечку з таблетками. Ні, ще рано. Краще, коли вже зовсім не зможу.
8
Альпійку перетнули без проблем. Сніг ще не був глибоким. Помітили кілька маленьких бівуаків. Може, пастухи, а може, й армійські патрулі. Про всяк випадок ретельно замаскували сліди свого перебування. Нам реклама не потрібна. Сьогодні виходити в ефір. Тільки б не підвела "шарманка".
З гори йти легше й швидше. Випереджаємо графік. Час від часу звіряюсь із картою. Чорт! Союзнички. Підсунули нам карту десятилітньої давнини. Багато місць не збігається. Мимоволі починаю почувати себе одним із персонажів книги Шкуля "Каторга". Там російські офіцери на Сахаліні потрапили ще в гіршу ситуацію під час російсько-японської війни. У них карт взагалі не було, а з наявних схем потім довго сміялися японці. Тож дебілізм у нас має глибокі корені. А загалом усе не так погано.
Слава Богу у заданому квадраті була потрібна нам гора. Та й місцевість дещо збігалася з картою.
Підіймаємося на гору. Дуже ретельно маскуємося. Пастухи сюди не заходять, але краще зайвий раз поберегтися. Спокійніше буде. Налаштовую радіостанцію. До виходу в ефір залишилося півгодини. Намагаюся думати про щось відсторонене. Не виходить. Серденько працює, як після невдалих трьох раундів. Руки трусяться від хвилювання. Спокій, тільки спокій, час ще є. Не виходить. Притулився до каменя. Намагаюся максимально розслабитися. Чорт. Усе не так, як треба. Та заспокойся ж ти. Я спокійний, я зовсім спокійний. Начебто все нормально. Розпочнемо. Під'єднав. Підключив. Час. Ще десять хвилин. Повертаюся. Поруч сидить Тур. У нього завжди точний час. Показую на годинник. Так. На моїх стільки ж. Сканер передає обривки фраз з інших каналів. Поки що мене це не цікавить. Сиджу, немов медитуючи. Гучність зробив мінімальну.
Ще хвилина. Чому я так хвилююся? Все зробив правильно. А якщо? Я думаю... Ніяких "а якщо", ніяких "я думаю". Ти повинен бути впевнений. А інакше навіщо ти взагалі потрібен? Не дрейф, усе нормально. Ти все зробив правильно. Так, я дійсно все зробив правильно.
Сигнал. Секунда в секунду. Сканер показує канал. Виходжу на нього.
– "Тридцятий" відповідай "Тахві". "Тридцятий" відповідай "Тахві". Прийом.
Пішли позивні. Щойно я їх почув, усе навколо завмерло. Світ перестав існувати. Тепер він був лише в цьому пищачому й шиплячому ящику радіостанції.
"Тридцятий" відповідає. "Тридцятий" відповідає.
– Прийом.
– Чую. Прийом.
– Місце три, варіант нуль. Прийом.
– Зрозумів. Місце три, варіант нуль, крапка. Прийом.
– Крапка.
От і все. Годинник. Я до ефіру перемкнув його на секундомір. П'ять секунд і тридцять вісім сотих. Вклалися. Навіть менше. Виключаю станцію. Ху. Напруга довгими хвилями іде в землю. Відчуваю якесь незрозуміле полегшення. І чого я хвилювався? Тепер два дні спостережень, вихід на зв'язок і відхід. На екстрені випадки заплановано ще два сеанси плюс базова рація завжди стоїть на прийомі. Дай Боже, щоб екстрених випадків не було.
9
Два дні пройшли відносно спокійно. Миготіли, щоправда, на обрії "вертушки", та ще кілька разів бачили невеликі збройні загони. Напевно, поліція чи місцева самооборона, тому що на військові підрозділи вони не були схожі. Загальну ситуацію в районі ми зрозуміли. Почали непогано орієнтуватися в цих місцях. Взагалі,
завдання виконали. Тут спокійно. Нас не чекають. Що ж, тим краще.
Зняли маскування й знищили сліди свого перебування. Спускаємося вниз. До темряви потрібно досягти альпійки і не потрапити нікому на очі. На перший погляд це було легко, тому що маршрути патрулів ми знали. Залишалися ще місцеві жителі. Це вже складніше. Хоча. Подивимося.
Ідемо швидко, але максимально потайки й тихо. Наплічники помітно полегшали за час нашого перебування на висоті.
– Стій!
Це слово, вимовлене провідником, пролунало якось здивовано. Змах рукою – і спорядження впало на стежку. Я ще не зрозумів, що сталося. Стрибок вбік, перекат. Я за деревом. Очі шарять по зарослях, намагаючись знайти ціль. Зброя готова до бою. Невже засідка? Ні. Не може бути. Тільки не це. У голові одна за одною народжуються здогадки. Слух вловив шум, начебто хтось втікав. Ідіоти. Розслабилися. Добре. Лаяти себе будемо потім. Хтось нас побачив. За ним. Біжу на перехоплення. Тільки б встигнути. Я побачив його. Хлоп'я, років п'ятнадцяти бігло через хащу у бік села. Часу майже немає. Не встигну. Мене випередив Тур. Величезним стрибком він опинився біля втікача й збив його прикладом. Удар не був таким сильним, щоб оглушити, але його вистачило, щоб збити з ніг. Тур навалився на втікача всім тілом і зв'язав його. Той був настільки ошелешений, що не видав ні звуку. Далі цього йому зробити не дав кляп.
– Забирай. Підемо подалі. Потім розберемося.
Через хвилину ми були на стежці. Йдемо швидко.Бігцем. Змінюючи маршрут. Якщо нас помітив не тільки цей хлопак... Я навіть не хочу думати про це.
Зупинилися за п'ять кілометрів. Трохи далі починається підйом до альпійки. Ніщо не говорило про переслідування. Після того що сталося, я вже не дозволяв розслаблятися ні собі, ні комусь ще. Винний був поставлений на варту. Взагалі-то його належало покарати. Та добре... Я теж хороший. Забув усе, чому вчили. Не можна весь час сподіватися на везіння. Воно не вічне.
Усі зібралися навколо бранця. Четверо здорових, сильних чоловіків біля хлопчини. Якась безглуздість, їй-богу. Від цього щеняти зараз залежало наше життя. Вірніше, не зараз. А дещо раніше. Погано вийшло. Ну, я не думаю, що було б краще, якби він утік. А що з ним робити тепер? "Як що? Відповідь напрошується сама собою". А може, є інший вихід? Може, залишити його зв'язаним у лісі? Це безглуздя.
Піднімаю очі. Ніхто з хлопців не витримав погляду. Кожен відводив його вбік. Вони думали про те саме. Кому б доручити? "А чому ти повинен комусь доручати? У цій ситуації винен тільки ти. І ніхто інший. Твій веселий настрій, твоя розхлябаність і твоя впевненість дали хлопцям привід розслабитися. А тепер хочеш доручити комусь виправити свою помилку. За чужою спиною сховатися вирішив? І хто ти після цього? САМ! І ТІЛЬКИ САМ!" Але я не можу. "Не можеш?! Виходить, допустити це ти зміг, а відповідати – зась? Роби". НІ! Тільки не я.
– Хто зробить це?
Усі мовчать. Тупо вп'ялися в землю й мовчать.
– Ну?!
Жодної реакції. Змусити в наказовому порядку? "Ти думаєш, це тебе врятує? Той, хто віддає наказ, винний ще більше, ніж той, хто його виконує".
Хлоп'я лежало на землі й дивилося на нас. Воно знало, що зараз повинно відбутися. Знало, але надія, мабуть, ще не залишила його. В очах був дикий жах. Не знаю чому, але мене взяла злість. На себе, на хлопців, на весь світ. Я придушив у собі це почуття.
Кожен із хлопців, і я знав це, міг пристрелити людину, всадити в нього багнет чи ніж, видавити очі або зробити щось подібне, але це в реальному бою. Проти озб-роєного супротивника, а не зв'язаного хлопчика. Цим ми відрізнялися від убивць. А зараз...
Доведеться самому зробити це. Внутрішній голос, як завжди, правий. Чому за мої помилки повинен відповідати хтось інший? Ех, малий, малий. Навіщо ти пішов у цей ліс саме сьогодні? Сидів би краще вдома. Жив би ще.
– Відверніться.
Хлопці все зрозуміли й відійшли вбік. Я підняв жертву на плечі й заглибився в хащу. Вибрав придатне місце. Поклав хлопчину на живіт. Не хочу бачити його очі перед смертю. Дістав ніж. Які думки? Все, як у тумані. Взяв за рукоятку двома руками. Все. Тепер з'явився незрозумілий спокій. Зроби це.
Позаду тріснула гілка. Я обернувся. Це Тур.
– Зачекай.
Він, не поспішаючи, підійшов.
– Дай я.
Ми довго дивилися в очі один одному. Я не пам'ятаю, що було в його очах, та й він, швидше за все, не пам'ятає, що було в моїх. Відвели очі одночасно, як по команді.
– Роби.
Я розвернувся й пішов до інших. Якось безвольно, незрозуміло. Плентаючись, як п'яний. Хлопці пали-ли. Мовчки.
– Вирийте яму.
Усі троє пішли виконувати наказ. Опустився на землю. Ніяких думок. Нічого. Усередині порожнеча. На автоматі запалив цигарку. Стан? Не описати. Відчуття? Ніби сам виконав вирок. Тур підійшов нечутно, як кішка.
– Є цигарка?
Мене не здивувало це запитання. Хоча я знав, що він не палить. Говорив, що давно кинув. Правда, з такою роботою це неможливо. Палили одну за одною. Підійшли хлопці. Вони поховали тіло. Пора вставати. Йдемо.
10
Далі все минуло без пригод. У табір повернулися вчасно. Комбат зустрів мене на порозі будиночка.
– Здрастуй.
– Добрий день.
Ми потисли один одному руки.
– Заходь.
Я довго розповідав йому про результати спостереження, показував усе на карті. Намалював на ній маршрути патрулів, яких ми побачили, стоянки чабанів, що часто повторювалися, місця їх проживання, а також приблизні маршрути проходження. Також додали відсутні на нашій карті селища. Було й таке.
Загалом комбат був задоволений результатами спостережень. Уже повернулися всі групи, і він, зіставивши всі дані, орієнтувався в загальному стані речей. Схоже, той був таким, як він і передбачав.
– Чого такий вбитий? – запитав командир, коли ми закінчили. Це запитання мене вдарило, як різкою. Я навіть стрепенувся.
– Втомився просто.
Він довго й недовірливо дивився на мене.
– Чи все у вас пройшло нормально?
– Усе.
Я витримав його погляд.
– Сержанте, якщо щось було не так, скажи краще зараз.
Я запалив. Губи й руки тремтіли. Не хотілося говорити, і він це помітив.
– Ну. Так усе гаразд?
– Усе.
Він ще довго мовчки дивився на мене.
– Не вмієш брехати. Сліди хоч сховали?
– Так.
– Добре. Йди відпочивай.
У той вечір я обкурився до неподобства, наковтався різних коліс, але краще мені не стало, та й хлопцям з моєї групи теж. Усю ніч не міг заснути. Тільки під ранок утома взяла своє.


http://aratam.blogspot.com/2008/11/kavkazua-v.html
http://aratam.blogspot.com/2008/11/kavkazua-v_04.html
whiteinternet вне форума  

Ответить с цитированием Вверх

Ответ


Опции темы
Опции просмотра Оценка этой теме
Оценка этой теме:

Ваши права в разделе

Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Trackbacks are Вкл.
Pingbacks are Вкл.
Refbacks are Выкл.

Похожие темы
Тема Автор Раздел Ответов Последнее сообщение
Украинские колядки Svoiy Украина 1 17.05.2016 20:44
Украинские легионеры. Товарищъ Украинский футбол 5 22.12.2011 10:49
Украинские холостяки Aviana Женский форум 6 08.07.2011 01:20
Нужны добровольцы!!! Шулявский путепровод. kazanova Автомобильный форум 3 26.11.2010 23:50


Часовой пояс GMT +2, время: 20:16.


Работает на vBulletin® Версия форума 3.х.х. Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.

© ForumKiev.com 2007 - 2016