Я люблю Киев

КИЕВСКИЙ ФОРУМ
КУЛЬТУРНОГО ОБЩЕНИЯ
FORUMKIEV.COM
Правила Новое Вопросы Ссылки
КИЕВ ПОГОДА ИСТОРИЯ ТУРИСТУ
N-728-MI-2
Вернуться   Киевский форум > Политический форум > Исторический форум

Чому русини стали українцями.

Ответ
 
Опции темы Опции просмотра
Старый 21.02.2011, 09:49   #1
Київська русинка
 Аватар для лесана
IP:
Сообщений: 3,922
"Спасибок": 4,531
Очки репутации: 0
Мнения: 6789
Доп. информация
- Автор темы - По умолчанию Чому русини стали українцями.

“Русь”, “Руська земля” — таку назву, як відомо, мала держава, що виникла у другій половині IX ст. в середній течії Дніпра, серед племені полян з центром у Києві. Назва “Руська земля” виникла подібно до інших літописних назв (Лядська земля, Болгарська земля, Угорська земля) від спільної назви народів, що заселяли цю територію, згодом етнонім (назва народу) перетворився в політонім (назва політичного утворення). “Ось вже більше тисячу років гримить це ім’я над землею. Усі його знають, усі знають, що воно означає. І, як це часто буває із загальновідомими повсякденними поняттями, вживають, не задумуючись, не сумніваючись в ясності і зрозумілості. Однак той, хто задумувався над походженням і давнім значенням цього імені, міг переконатися, яке далеке воно від ясності, яка важка відповідь на просте запитання, одне з основних запитань нашої науки, та й не лише науки, але допитливої національної свідомості: звідки пішла Руська земля?” — писав відомий російський історик О. Трубачов.
Першу відповідь дають наші літописи.
“Бѣ єдинь языкъ словѣнескь: словѣни, иже сѣдяху по Дунаєви, ихьже прияша угри, и морава, и чеси, и ляхове, и поляне, иже нынѣ зовомая Русь...” — читаємо в літописі за Лаврентієвським списком. Отже, слов’янські племена, які об’єдналися навколо Києва, поступово втратили свої племінні назви (поляни, деревляни, сіверяни і т. д.) і, перетворившись в єдину спільноту, ввійшли в історію з етнонімом Русь.

Невщухаючу полеміку щодо походження терміна “Русь” ведуть дослідники історії Східної Європи, починаючи з XVIII ст. 1749 р., в день іменин цариці Єлизавети, офіційний імператорський історіограф Герхард Фрідріх Міллер виступив з доповіддю “Origines gentis et nominis Russorum” (“Походження племені та імені російського”). Саме з цього 1749 р. питання походження Русі зробилося для вчених загадкою. Услід за попереднім імператорським історіографом, теж німцем, Готлібом Зігфрідом Баєром, академік Міллер висунув теорію про норманське походження руської держави, а саму назву “Русь” виводив із шведської мови. Міллер твердив, що назва Русь походить від варязького племені Русів, яке на чолі зі своїми князями Рюриком, Синеусом і Трувором прийшло 862 році зі Швеції у Східну Слов’янщину і дало назву “руському” народові та “поклало початок Руській державі”. Так була офіційно оприлюднена норманська теорія, яка базується на припущенні, що “руссю” фіни називали одне з племен шведів, а відтак від фінів назва перейшла до слов’ян. Норманська теорія спирається, головним чином, на початковий літопис “Повість временних літ”. Нестор-літописець там пише, що “Русь” — це варязьке плем’я, приведене Рюриком на заклик самих слов’ян. Під 862 роком Нестор повідомляє: “Ізгнаша (слов’яни) Варяги за море, і не даша їм дані, і почаша сами в собі володіти, і не бі в них правди, і воста род на род; і биша уособиці в них, і воєвати сами на ся почаша: ркоша: поїщем сами в собі князя, іже би володія нами і ряділ по ряду. — І доша за море к Варягам, к Руси, аще бо звахуть ті Варяги Русь, яко се друзії зовуться Свеє (Шведи), друзії же Урмани (Норвежці), Англане, инії: Готе, тако і сі ркоша Руси Чудь, Словени, Кривичі і всі: земля наша велика і обильна, а наряда в неї ніт; да пойдете княжить і володіть нами. І зібрашася три брати с роди своїми і пояша по собі всю Русь і придоша к словенам первіє, і срубиша город Ладогу і сіде старійший в Ладозі Рюрик, а другий Синеус на Білоозері, а третій Трувор в Ізборьсці. І от тіх Варяг прозвася Руская Земля”.
Так, згідно з літописцем Нестором, відбулося покликання заморських варягів. Шукати генеалогічні коріння панівних династій десь “за морем” складало, як відомо, середньовічну літописну традицію. Хай там як, але із першим кроком наукових досліджень оповідь Нестора про початки Руської держави багатьма російськими істориками “прийнято просто як догмат, тим більше, що наукові дослідження розпочали німецькі вчені”. Доречно тут сказати, що неслов’янське походження назви Русь аж ніяк не варто розцінювати як принципову зневагу національної честі. Я. Дашкевич справедливо вважає, що не варто робити об’єктом національного престижу події, яким минуло понад тисячу років. “Норманські державні утворення займають відповідне місце в історії Англії, Франції, Італії — і цілком не заваджають національному престижеві відповідних націй”.
Загальновідоме, наприклад, іншомовне походження назви ряду європейських країн і народів. Так, римська Галлія і її населення отримали своє нове ім’я Франція (французи) від германського племені франків, Англія і англійці — від германського племені англів, слов’янська Болгарія і болгари — від племені тюркського походження — булгар. Але в специфічних умовах царської імперії питання про походження терміна Русь набрало відразу позанаукового політичного забарвлення.
Концепція норманістів, незважаючи на її антипатріотизм для самих росіян, набрала в російській історіографії XVIII–XIX ст. характеру офіційної версії походження Руської держави. М. Карамзін вбачав навіть якісь особливі достоїнства слов’ян у тому, що вони нібито добровільно вибрали монархічний спосіб правління, закликавши чужоземних норманських правителів. Протягом усього дореволюційного періоду норманісти посідали в російській науці панівне становище. Така неприхована, як–не–як антипатріотична, постава російських істориків мала свої позаісторичні політичні причини. Як відомо, невдовзі після Петра I на царському троні засіли поспіль одні чужинці. Династія Романових у прямому чоловічому поколінні припинила своє існування зі смертю Петра II, в жіночому — зі смертю Єлизавети Петрівни. З 1761 року аж до березня 1917 року, тобто до відречення Миколи II, Російською імперією правила німецька за своїм походженням династія Гольштайн-Готторн. За допомогою генеалогічної еквілібристики її продовжували офіційно називати династією Романових, проте істина ніколи не була таємницею для дослідників.
Царі із цієї династії, для яких прізвище Романов було історичним псевдонімом, одружувалися “за традицією” з німецькими принцесами. Так, Петро III одружився з принцесою Софією Августиною-Фредеріці-Ангольт-Цербською, майбутньою царицею Катериною II. Петро III і Катерина II народилися в Німеччині. Їхній син Павло І одружився з принцесою Вюртембергською Софією–Доротеєю. Їхній син Олександр І — з принцесою Луїзою Баден-Баденською. Про Миколу I навіть складено пісню: “Царь наш немец русский, носит мундир прусский”. Прадід Миколи I, одружений з дочкою Петра I, був справжнім німцем. “Отже, його дід, Петро III, був уже лише наполовину росіянин. Оскільки він, у свою чергу, одружився з німкенею, то його син Павло, батько Миколи I, був уже на 3/4 німець і лише на 1/4 росіянин. Однак Павло знову одружився з німкенею; значить, у його сина, в самого Миколи I, була вже тільки 1/8 частина російської крові та 7/8 німецької”. Сам Микола I одружився з принцесою Фредерікою-Луїзою-Шарлотою-Вільгельміною. Їхній син — Олександр II — одружився з принцесою Максиміліаною-Вільгельміною-Августою-Софією-Марією-Гессен-Дармштадською. Олександр III — з принцесою Дагмарі Датською і останній цар — Микола II — з принцесою Алісією Гессенською. До речі, цей останній цар, який проводив жорстоку політику заборони української мови та культури, нещодавно був канонізований російською православною церквою як святий, разом з дружиною і дітьми.
Німецьке походження російських вінценосців треба було якось ідеологічно обгрунтувати. Ось звідки бралася схильність російських офіційних кіл до норманської концепції, яка історично виправдовувала панування чужинців-німців у царській імперії.


Радянські історики стали пов’язувати походження терміна Русь з назвою притоки Дніпра — річкою Россю або з придніпровським містом Роднем чи одним і другим одночасно. Початки цього погляду ведуть ще від Густинського літопису 1670 року. Автор літопису “між різними здогадами”, “чего ради наш народ Русю наречеся”, згадує, що се виводять “иныя от реки глаголемыя Рось”.
Затаврувавши погляди норманістів як фашистські та буржуазні, радянські історики писали: “Радянська історіографія остаточно спростувала антинаукове твердження норманістів, нібито термін “Русь” походить від назви норманського племені, яке в 2-й половині 9 ст. проникло в Східну Європу, заснувало тут державу і дало їй своє ім’я”. Насправді походження слова “Русь” пов’язане з територією й стародавнім населенням сучасної України, особливо з Середнім Подніпров’ям, Києвом, Черніговом, Переяславом.
Українські діаспорні історики дотримуються певного компромісного вирішення проблеми. “Слово Русь, як можна думати, належало первісно чужому племені, яке підбило південні племена східнослов’янської групи, організувало серед них державу й само зникло, розчинилось серед слов’янської стихії, залишивши по собі одну назву, яка й стала тепер назвою нашої народності й нової держави. Ця назва Русь стала нашим національним іменем і держалася у нас дуже довго”[43].
Відзначаючи антинорманську позицію крайової історіографії, вони пишуть: “Це аж ніяк не заперечує важливість ролі, що її відіграли перші князі та їхні дружинники варязького походження у формуванні державного ладу в Київській державі”.
Новітні українські історики традиційно дотримуються антинорманістського спрямування. Так, у нещодавно виданій роботі читаємо, що “етнонім Русь виник на Середній Наддніпрянщині і вже в IX ст. міцно закріпився за Київською державою і був широко відомий за її межами. Згодом назва русь, руський вживалася за самоназванням українців. Етнічне визначення “руський” у розумінні “український” трапляється вже з XIV ст. і безперервно зберігається протягом століть”. Подібної думки дотримуються інші сучасні дослідники: “Аналіз писемних свідчень показав, що найбільш правдоподібно слід уважити теорію південного походження назви Русь”
Чи не єдиний російський дослідник цієї проблеми в повоєнний час А. Соловйов скаржився: “XIX ст. вся увага російських істориків була поглинена горезвісним питанням про походження Русі і руського імені, проте питанням про розвиток цього імені вони зовсім не займалися”
___________
Коли ж у вас серця телячі,
Зробіть намордники собачі.


лесана вне форума  
Сказавших "Спасибо!": 3 (показать список)
Ответить с цитированием Вверх
Старый 08.03.2011, 03:15   #2
Новичок
 Аватар для Envoy
IP:
Сообщений: 16
"Спасибок": 15
Очки репутации: 0
Мнения:
Доп. информация
По умолчанию Re: Чому русини стали українцями.

выскажу вкратце версию, которую считаю наиболее правдоподобной.
термин "Русь" имеет скандинавские корни, с речкой Рось это уже потом придумали. К стати, в некоторых других скандинавских странах корень "росс" и производные от него слова сохранились (в частности в Швеции).
После занятия Олегом Киева название "Русь", заимствованное новгородцами в свое время у варягов, перенеслось и Киев, куда была перенесена столица. И вплоть до 1700-х годов именно словом "Русь" именовались малорусские земли.
Карты спутала польская империя Речь Посполитая. За территорией у юго-восточных границ с Диким Полем закрепилось название "Украина" со значением "окраина". То, что в Новгород-Северской летописи это слово фигурирует не как "Украина", а как "Оукраина", почему то в учебниках истории не пишут. Не верите- проверьте сами. По всей видимости, название было распространённым.
Что до Польши, то она держала в районе нынешней Черкасской области несколько казацких полков. И именно эта территория (Полтавская, Черкасская и часть Киевской обл.) и называлась тогда Украиной. На Волынь и Подолье название "Украина" не распространялось по меньшей мере до 1800-х годо. А одним из главных пропагандистов экспансии названия "Украина", может сам того не подозревая, стал Т.Шевченк. И ничего удивительного, что воспевал он именно название "Украина": географически (а он родился в с.Моринцы, ныне- та самая Черкасская обл.), и вполне закономерно, что название "Украина" и самоидентификация его как украинца будет присутствовать. Но топонимическое название всё таки польское.
А вообще государство Украина, помимо влиянию на умы творчеством Шевченко, своему созданию в нынешних границах должно быть благодарно Австро-Венгрии ("промывка мозгов" народу Галичины в своих геополитических целях грядущего развала русского единства на территории Российской империи) и СССР (присоединение к малорусскому территориальному массиву новорусской Донецко-Криворожской ССР и Северного Причерноморья, объединив их в УССР). Именно тогда, в межвоенный период прошла украинизация, и Донщина, Таврия и другие новорусские регионы в силу централизованной политики стали называться украинскими. Особенно забавно наблюдать за руссконенавистническими вуйками, которые впадают в истерику в своей "нелюбви к Сталину и СССР", которые
а) создали Украину в её нынешних границах (если не считать Крым- 1954г.),
б) провели несколько акций украинизации и прикрепили к Большой Украине этнически близкую к молдаванам и румынам Галицию (возможно, поэтому Галичина и лютует, хотя до конца и не осознаёт истинную причину этой неприязни).
Среди карпатских же русинов на лицо более чем отчётливо контрастируют друг с другом Прикарпатье и Закарпатье. В частности, Закарпатье никогда особо себя к Украине не относило, и национальность "Русин" в сознании его жителей выносится отдельно от понятия "украинец". Замечу, что Закарпатье, пребывавшее в венгерской части Австро-Венгрии хотя и испытывало определённые претеснения, избежало промывки мозгов, которой подверглась Галичина. К последней разными методами (как в образовании, так и административными методами, доносами) применялась политика украинизации. Что получилось в итоге мы знаем, но возможно, еще не до конца осознаём.
Envoy вне форума  

Ответить с цитированием Вверх
Старый 09.03.2011, 07:05   #3
nsk
Враг народа - ст.58
 Аватар для nsk
IP:
Сообщений: 18,097
"Спасибок": 19,142
Очки репутации: 121,065
Мнения: -2670
Доп. информация
По умолчанию Re: Чому русини стали українцями.

Цитата:
Сообщение от лесана Посмотреть сообщение
Чому русини стали українцями.
все просто .... надо было создавать национальность "украинец - титульный", а вопрос автономии Закарпатья в составе Украины Киевом не рассматривался ... если автономизируются одни то захотят все остальные .... капец ""соборной" Украине"

Цитата:
«Мы, русины, сохранили в себе русскость. … Мы, русины, чувствуем себя частью русского народа, но мы не великороссы, не украинцы, мы и не белорусы. Мы чувствуем в себе древнюю неразделенную русскость… Мы понимаем, что русский народ – это некая духовная общность, которая обнимает не просто славянские народы – украинский, белорусский, русский, – но все три народа в нашем русинском понятии это русский народ»
а то что выделено другим шрифтом удар ниже пояса по укрнационализму проповедуемому Ющенками-Клэр и Тягнибоками в вопросе самоидентефикации "украинец" и назначении РФ главным "оккупантом"

памятник Бандере ставить не разрешили (послали подале пожелания галицаев), украинский учить не хотят (подавай им учебники на руссинском ... а до 1944 года писали с "ять"), да и попытки выпустить руссинско-украинский словать удар ниже пояса хи-хи
___________
Я не гривна, не бакс и не рубль ... мне глубоко нас рать на курс рейтинга, основная задача - сохранить свое мнение подкрепленное очевидными фактами и не поддаться стадному мнению !!! :-)
nsk вне форума  
Сказавших "Спасибо!": 2 (показать список)
Сказавших "Фууу!": 1 (показать список)
Ответить с цитированием Вверх
Старый 12.03.2011, 19:39   #4
Житель
 Аватар для Бунтовский
IP: DN
Сообщений: 443
"Спасибок": 347
Очки репутации: 0
Мнения:
Доп. информация
По умолчанию Re: Чому русини стали українцями.

Чому русини стали українцями.

Такие названия как Талергоф и Терезин ни о чем не говорят?
Бунтовский вне форума  
Сказавших "Спасибо!": 3 (показать список)
Сказавших "Фууу!": 1 (показать список)
Ответить с цитированием Вверх
Старый 14.03.2011, 17:28   #5
Проходящий мимо
 Аватар для Cedars
IP:
Сообщений: 5,943
"Спасибок": 7,808
Очки репутации: 0
Мнения:
Доп. информация
По умолчанию Re: Чому русини стали українцями.

Цитата:
Сообщение от Бунтовский Посмотреть сообщение
Такие названия как Талергоф и Терезин ни о чем не говорят?
Оффтоп:
___________
Если вопрос задан правильно - ответ будет неожиданным...
Cedars вне форума  
Сказавших "Спасибо!": 3 (показать список)
Сказавших "Фууу!": 2 (показать список)
Ответить с цитированием Вверх
Старый 24.04.2012, 22:31   #6
Київська русинка
 Аватар для лесана
IP: Словакия
Сообщений: 3,922
"Спасибок": 4,531
Очки репутации: 0
Мнения: 6789
Доп. информация
- Автор темы - По умолчаниюдобавлено через 31 секунду
Портрет Єлизавети Дараган.
М.В.Брянський.1860р.

Дарагани-український козацько- старшинський рід.Початок свій бере від Герасима Дарагана-ічнянського наказного сотника( 1709).
___________
Коли ж у вас серця телячі,
Зробіть намордники собачі.


лесана вне форума  

Ответить с цитированием Вверх
Старый 25.04.2012, 01:11   #7
Страх улюлюка
 Аватар для Poloz
IP:
Сообщений: 822
"Спасибок": 632
Очки репутации: 31,724
Мнения:
Доп. информация
По умолчанию

лесана,
Цитата:
Чому русини стали українцями.
Да не стал никто ни кем. Всё идёт своим путём. а вот изучать историю по данным источникам 1991 года, какая бы она сладкая ни была-бы, пустая трата времени.
___________
Когда украинец родился - еврей заплакал. И думаю то были не слёзы радости и умиления.
Poloz вне форума  
Сказавших "Спасибо!": 1 (показать список)
Сказавших "Фууу!": 1 (показать список)
Ответить с цитированием Вверх
Старый 05.09.2020, 19:02   #8
Приезжий
 Аватар для Витязь
IP:
Сообщений: 28
"Спасибок": 0
Очки репутации: 165
Мнения: -265
Доп. информация
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от лесана Посмотреть сообщение
“Руська земля”
История Руси не знает такого термина -"Руська земля". В Киевской Руси была только "РускаЯ" и "РуСЬСкаЯ" земля.
Летописи русские надо изучать прежде, чем эту хрень писать!
Витязь вне форума  

Сказавших "Фууу!": 1 (показать список)
Ответить с цитированием Вверх
Старый 25.09.2020, 18:39   #9
Почетный легион
 Аватар для hartsiz
IP:
Сообщений: 6,126
"Спасибок": 6,625
Очки репутации: 210
Мнения: 6007
Доп. информация
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от Бунтовский Посмотреть сообщение
Такие названия как Талергоф и Терезин ни о чем не говорят?
Це там, де рускомірних вилупків котрі репетували "росія пріді" і які утримувалисьб РІ ізолювали?
Гарне місце. в сучасній Україні дуже потрібне
___________
Was wollen wir trinken...
hartsiz на форуме  

Ответить с цитированием Вверх

Ответ

Опции темы
Опции просмотра

Ваши права в разделе

Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Trackbacks are Выкл.
Pingbacks are Выкл.
Refbacks are Выкл.

Похожие темы
Тема Автор Раздел Ответов Последнее сообщение
Росіяни пропонують українцям підзаробити в інтернеті. Попрацювати проти україни на форумах. лесана Политика Украины 124 25.08.2013 09:37
Українські пісні, що стали іноземними. лесана Музыка 3 01.11.2012 13:15
Українець зобов'язаний знати тільки українську мову justvis Основной 238 20.10.2011 22:10
Українська Академія державного управління при Президентові України - державний ВУЗ Oktolom Высшее образование - ВУЗ, ВНЗ 3 03.06.2011 10:48
У Пакистані розбився літак з українцями justvis Основной 3 28.11.2010 14:52


Часовой пояс GMT +3, время: 20:57.


Работает на vBulletin® Версия форума 3.х.х. Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.

© ForumKiev.com 2007 - 2020