Я люблю Киев

КИЕВСКИЙ ФОРУМ
КУЛЬТУРНОГО ОБЩЕНИЯ
FORUMKIEV.COM
Правила Новое Вопросы Ссылки
КИЕВ ПОГОДА ИСТОРИЯ ТУРИСТУ
N-728-MI-2
Вернуться   Киевский форум > Як тебе не любити, Києве мій... > Справочная Киева > История города

СПАСЬКА, 12

Ответ
 
Опции темы Опции просмотра
Старый 12.06.2007, 11:48   #1
Житель
 Аватар для Kostya777
IP: Молдова
Сообщений: 179
"Спасибок": 72
Очки репутации: 0
Мнения:
Доп. информация
- Автор темы - По умолчанию СПАСЬКА, 12

СПАСЬКА, 12

Будинок за цією адресою належав київському 1-ї гільдії купцю Тев'є Мойсейовичу Апштейну.

Ця одноповерхова, з підвалом, Г-подібного плану споруда своїм дещо незвичним виглядом нагадує водночас і представницький особняк, і шикарну крамницю. Симетричний фасад з високими заскленими дверима парадного входу в центрі та з великими, схожими на вітрини, вікнами обабіч, розкреповано й декоровано в дусі неоампір. Цей стиль набув поширення в архітектурі 1910-х рр., і особняк на Спаській, 12 нагадує також особняк на Шовковичній, 14. Портал парадних дверей оформлено парою тричвертних колон з капітелями іонічного ордера, що тримають розвинений антаблемент з розірваним фронтоном та великим ліпленим картушем. Значно стриманіше оздоблено бічний, дворовий фасад.

А на тлі глухого парапету, позначеного декоративними ампірними вазами, дано в обрамуванні акантового листя зображення металовиробів швелера, зубчастого коліщатка, ланцюгів тощо. Це мало символізувати рід занять власника особняка: тут містилися контора і правління акціонерного товариства "Т. М. Апштейн і сини для залізотехнічної торгівлі та лісопромисловості". Товариство, засноване 1890 р., було трансформовано в акціонерне 1913 р. Основний капітал становив 1,3 млн руб.

Виробництво (два тартаки) розміщувалося на Кухмістерській слобідці, дров'яні склади в Київській гавані, а торгові склади "Залізо" на вул. Волоській, ріг Хорива, 26/19 та на Спаській, 12. Технічний відділ мав адресу: Хрещатик, 2, а сам Тев'є Мойсейович у 1910-х рр. мешкав на Липках, в особняку, побудованому архітектором Е. Брадтманом для купця С. Аршавського - вул. Лютеранська, 23. Т. Апштейну належав також прибутковий будинок по Хрещатицькому провулку, 7.

Підприємцями були й інші Апштейни: Льву Мойсейовичу, київському 2-ї гільдії купцю, належав великий прибутковий будинок по вул. В. Васильківській, 40, син Тев'є - Яків, київським 2-ї гільдії купець, мав цвяховий заклад на Глибочиці, 16, інші сини були при батьківському товаристві, а на сина Соломона записано дачу в Пуща-Водиці.

Зі встановленням у Києві радянської влади у лютому 1919 р. комсомольські активісти організували в націоналізованому особняку Т. Апштейна молодіжний клуб. Тут читалися лекції й доповіді, працювала бібліотека та гуртки художньої самодіяльності. А влітку 1919 р. з цього будинку по вул. Спаській, 12 вирушило сто київських комсомольців-добровольців на придушення антибільшовицького селянського повстання, керованого Зеленим (Данило Терпило), уродженцем с. Трипілля на Київщині. В його загонах налічувалося понад 30 тис селян-повстанців, і цей стихійний протест мав широку підтримку селянства. Звичайно, похід загону київських комсомольців, необстріляних юнаків, запалених комуністичними гаслами, хоч і об'єднаних з 2-м караульним полком, був наївністю, приреченою на трагедію. Що, врешті, і сталося. Стомлені 55-кілометровим переходом, вони полягали спати в хатах села Трипілля і були жорстоко перебиті. Врятувалося дивом лише шестеро. Цю трагедію потім, десятиріччями, підступно використовувала комуністична пропаганда, вихваляючи героїзм комсомольців- городян та ганьблячи "мерзенних куркулів" - селян.

На фасаді особняка було встановлено меморіальну дошку, а в с. Трипілля пам'ятник-обеліск.Джерело: "Особняки Києва"
Ольга Друг, Дмитро Малаков
Київ, 2004 р.


©«Вашъ Кіевъ», 2005-2007
Для интернет-изданий: при использовании материалов с проекта «Вашъ Кіевъ»
обязательно указывать гиперссылку на сайт «www.oldkiev.info»
Использование фотоматериалов сайта www.oldkiev.info в коммерческих целях ЗАПРЕЩЕНО!
Электронный адрес: [email protected]
Миниатюры
СПАСЬКА, 12-spasskaya_ulica.jpg  СПАСЬКА, 12-spasskaya_ulica_.jpg  
Kostya777 вне форума  

Ответить с цитированием Вверх

Ответ

Опции темы
Опции просмотра

Ваши права в разделе

Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Trackbacks are Выкл.
Pingbacks are Выкл.
Refbacks are Выкл.


Часовой пояс GMT +3, время: 03:54.


Работает на vBulletin® Версия форума 3.х.х. Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.

© ForumKiev.com 2007 - 2021