Я люблю Киев

КИЕВСКИЙ ФОРУМ
КУЛЬТУРНОГО ОБЩЕНИЯ
FORUMKIEV.COM
Правила Новое Вопросы Ссылки
КИЕВ ПОГОДА ИСТОРИЯ ТУРИСТУ
N-728-MI-2
Вернуться   Киевский форум > Як тебе не любити, Києве мій... > Справочная Киева > История города

ЄВРЕЙСЬКИЙ НАРОДНИЙ УНІВЕРСИТЕТ.

Ответ
 
Опции темы Опции просмотра
Старый 24.06.2007, 02:16   #1
Новичок
 Аватар для Киевлянин
IP:
Сообщений: 321
"Спасибок": 43
Очки репутации: 0
Мнения:
Доп. информация
- Автор темы - По умолчанию ЄВРЕЙСЬКИЙ НАРОДНИЙ УНІВЕРСИТЕТ.

ЄВРЕЙСЬКИЙ НАРОДНИЙ УНІВЕРСИТЕТ.


5 жовтня 1918 р. в газеті "Киевская мысль" з'явилося повідомлення такого змісту: "До комісії у справах вищих навчальних закладів на Україні надійшло клопотання товариства "Культурна Ліга" про визнання єврейського народного Університету, відкритого цим товариством у Києві - вищим учбовим закладом. У Комісії академіка В. І. Вернадського розгляд клопотання "Культурної Ліги" було доручено члену Комісії А. Ю. Кримському.

Розглянувши клопотання, Комісія встановила: "Статут єврейського Університету, зважаючи на те, що ніяких протиріч щодо закону в ньому немає, затвердити і визнати єврейський народний Університет вищим учбовим закладом".

Ставши, як кажуть, на твердий ґрунт, Університет розпочав регулярні заняття у приміщеннях Зуболікарської школи лікаря Головчинера по Хрещатику, № 50 і в будинку по Хрещатику, № 34.

Але це було потім. Починалося ж усе так.

9 червня 1918 р. площа перед Університетом св. Володимира, так само, як і його коридори, були вщерть заповнені численною публікою. Тут, в аудиторії № 14 відбулося урочисте відкриття єврейського народного Університету - першого вищого єврейського навчального закладу не лише в Києві, а й взагалі на території колишньої імперії. Ініціатива і заслуга в організації цієї визначної події належала "Культурній Лізі" - найбільшій єврейській культурно-просвітницькій громадській організації.

Аудиторія, здавалося, лусне від такої величезної кількості людей, що набилися до неї. Сотні людей через відсутність місць взагалі стояли на вулиці.

Церемонію відкрив член центрального комітету "Ліги", майбутній міністр єврейських справ в Уряді Директорії, А. Ревуцький. Його коротке повідомлення було присвячене пам'яті померлого Г. В. Плеханова. Видатного діяча вшанували хвилиною мовчання. Потім виступив інший член Центрального Комітету "Ліги", колишній міністр єврейських справ Центральної Ради В. І. Лацький. У своєму виступі він говорив про ту роль, яку має відіграти єврейський народний Університет у розвитку єврейської демократичної культури. Потім член Центрального Комітету "Ліги" М. Литваков виголосив промову "Історичні шляхи нової єврейської культури". Далі лунали привітання від міністерства єврейських справ, київської єврейської громади, головного Комітету "Бунда" в Україні, партії "Поалей Ціон", культурної Ради при Центральному Бюро Київських профспілок, клубу ім. Б. Гроссера, робітничих просвітницьких організацій м. Варшави тощо.

Університет ставив собі за мету поширення наукових знань серед широких верств трудового єврейського населення Києва. До Університету приймалися особи не молодші 16 років. Кожен слухач вносив за навчання невелику платню - 100 крб. на рік, викладання провадилося мовою ідиш, повний курс навчання був розрахований на два роки. Заняття проходили протягом 14-16 годин на тиждень. Серед слухачів понад половину становили робітники і службовці. Для бажаючих ґрунтовніше вивчати якусь дисципліну було організовано спецкурси, семінари та практичні заняття.

Керували Університетом ректор (ним був М. Зільберфарб (1876-1934) - політичний і громадський діяч, доктор наук, член ЦК "Культур-Ліги", міністр (генеральний секретар) з єврейських справ Центральної Ради, один із засновників Соціалістичної єврейської робітничої партії (СЄРП), Університетська та Попечительська ради.

Існував Університет на кошти: "Культурної Ліги", Уряду УНР, Київської та інших міських єврейських громад, Київської міської Управи, а також за рахунок благодійних внесків, платні за навчання, а в радянський час - і допомоги Наросвіти. Так, бюджет Університету на 1919 р. становив 120 тис руб.

Єврейський народний Університет складався з трьох факультетів (груп): природничо-математичного (математика, механіка, фізика, хімія, геологія, фізична географія і метеорологія, астрономія, ботаніка, зоологія, анатомія і фізіологія людини, гігієна) - усього 11 предметів; гуманітарного (політекономія, економічна географія, історія України, історія Росії, загальна історія, право, загальна література, соціологія, історія філософії, логіка, психологія тощо) - усього 15 предметів; єврейських знань (єврейська література, давньоєврейська мова і література, єврейська історія, історія євреїв у Східній Європі, Біблія і біблейська критика, історія єврейської культури, історія єврейського самоврядування) - усього 9 предметів.

Спочатку, до затвердження Статуту Університету, лекції проходили у приміщенні 4-ї чоловічої гімназії (Велика Васильківська, № 98, у радянський час - середня школа № 32, пізніше школа МВС, будинок зберігся).

Кількість студентів Університету постійно зростала: червень 1918-го - 62; вересень - 140; грудень - 183; влітку 1919 - 250. Тож у травні 1919 р. було відкрито філію єврейського народного Університету на Подолі.

Проте після того, як у Києві остаточно було встановлено радянську владу (червень 1920 р.), ситуація змінилася. Досить скоро "Культур-Ліга", усі її підрозділи відчули на собі тиск тоталітарної системи: різко скоротилася фінансова допомога "Лізі", її друкарні було націоналізовано, скоротилися поставки паперу. А позаяк програма Університету не мала нічого спільного з комуністичною ідеологією, то наприкінці 1920 р. Університет, проіснувавши 2,5 роки, було закрито, а його ректор М. Зільберфарб у 1921 р. емігрував...

Матеріал підготовлено спеціально для читачів www.oldkiev.info

Автор: Михайло Рибаков

Джерело: книга "Хрещатик відомий і невідомий", Михайло Рибаков, Київ, Видавництво "Кий" 2003
Киевлянин вне форума  

Ответить с цитированием Вверх

Ответ

Опции темы
Опции просмотра

Ваши права в разделе

Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Trackbacks are Выкл.
Pingbacks are Выкл.
Refbacks are Выкл.

Похожие темы
Тема Автор Раздел Ответов Последнее сообщение
Київський міжнародний університет Oktolom Высшее образование - ВУЗ, ВНЗ 1 26.03.2012 20:02
Народний опір justvis Мировая политика 20 17.11.2010 20:52
Київський національний лінгвістичний університет andlud Высшее образование - ВУЗ, ВНЗ 0 30.08.2007 11:26
Київський Славістичний Університет Умбра Высшее образование - ВУЗ, ВНЗ 0 05.08.2007 17:45
ЄВРЕЙСЬКИЙ БАЗАР. Киевлянин История города 0 24.06.2007 00:09


Часовой пояс GMT +3, время: 11:19.


Работает на vBulletin® Версия форума 3.х.х. Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.

© ForumKiev.com 2007 - 2021