Я люблю Киев

КИЕВСКИЙ ФОРУМ
КУЛЬТУРНОГО ОБЩЕНИЯ
FORUMKIEV.COM
Правила Новое Вопросы Ссылки
КИЕВ ПОГОДА ИСТОРИЯ ТУРИСТУ
N-728-MI-2
Вернуться   Киевский форум > Як тебе не любити, Києве мій... > Справочная Киева > История города

Історія фонтана Самсон на Подільскій площі (Контрактова площа).

Ответ
 
Опции темы Опции просмотра
Старый 25.06.2007, 10:47   #1
Новичок
 Аватар для Киевлянин
IP:
Сообщений: 321
"Спасибок": 42
Очки репутации: 0
Мнения:
Доп. информация
- Автор темы - По умолчанию Історія фонтана Самсон на Подільскій площі (Контрактова площа).

Історія фонтана Самсон на Подільскій площі (Контрактова площа).


Історія фонтана Самсон на Подільскій площі (Контрактова площа).

За старих часів головна Подільська площа мала ще один архітектурний акцент, притаманний усім старовинним магдебурзьким містам, - ратушу.

З ХVII ст. відомий фонтан на ратушній площі. Вода до нього надходила з джерел гори Киселівки. Новий ратушний фонтан у бароковому стилі та водогін облаштував у середині ХVII ст. І. Григорович - Барський. У 30-і роки ХХ ст.. фонтан було знесено, а в 1982 р. його відновлено за старими формами. Над фонтаном стоїть павільйон з арками на стовпах, прикрашеними подвійними колонами, та напівсферичною банею з напівскульптурним зображенням апостола Андрія з хрестом.

Колись із ковшика, якого тримав янгол, лилася вода. На початку ХІХ ст., янгола змінила постать Самсона, який роздирає пащу лева. Раніше скульптура була дерев'яною, розмальованою (нині вона знаходиться у Національному художньому музеї України, на площі ж - бетонна копія). Композиція ця була відома здавна, а дату встановлення її на Подільській площі, близько 1809 р., не можна вважати роком її створення.

Сюжет перемоги Самсона над левом широко використовувався у багатьох композиціях професійного та народного мистецтва за старих часів. Звичайно, у зображеннях Самсона підкреслювалась насамперед його фізична міць, а тут скульптурні постаті подані у стані спокою. Мотив лева був улюбленим; він зустрічався у різних видах українського мистецтва: кераміці, різьбленні по дереву, килимарстві, малярстві.

За переказами, у царя Давида було три сини - Йосип Прекрасний, Самсон Сильний та Соломон Премудрий. Сильний Самсон воював по всіх світах. Плив він якось Дніпром, і як тільки вийшов з води на берег - побачив лева. Схопивши його за пащу і наступивши на нього, разом з ним скам'янів. Так і зостався назавжди у Києві. Фонтан був відомий під іменем Самсон та святого Лева.

Прочани, за звичаєм, розміщувалися на відпочинок ближче до фонтана, пили чисту джерельну воду, ставилися до нього з великим пошанівком, вішали на шию Самсонові хрестики, вшановували його як святиню. Прохолодна вода з фонтана вважалася цілющою. Побутувала легенда: хто нап'ється води з "Лева", той зостанеться жити в Києві. Існував також звичай кидати монету у фотан, щоб ще раз сюди повернутися. Наприкінці ХVIIІ ст. фронтони павільйону над ратушним фонтаном прикрасилися сонячним годинником, виготовленим викладачем Київської академії Бульйоном. Ротонду було відбудовано 1982 р. Навколо фонтану у ХІХ ст. був базар.

Інформація взята з книги:

"Прогулянка старим Подолом"

Ірина Плотнікова

2003 г.

www.oldkiev.info
Киевлянин вне форума  

Ответить с цитированием Вверх

Ответ

Опции темы
Опции просмотра

Ваши права в разделе

Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Trackbacks are Выкл.
Pingbacks are Выкл.
Refbacks are Выкл.

Похожие темы
Тема Автор Раздел Ответов Последнее сообщение
Ленінградська площа буде трьохповерховою. Ціна питання 600-700 млн грн |bastard| Киевский транспорт 1 15.10.2013 05:23
Майдан Незалежності vs площа Свободи Лючио Риманец Киев - город родной 51 25.02.2011 00:29
Площа Льва Толстого. Караваївська площа Oktolom История города 0 12.07.2007 15:34


Часовой пояс GMT +3, время: 12:05.


Работает на vBulletin® Версия форума 3.х.х. Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.

© ForumKiev.com 2007 - 2021